Політика виправлення та відкликання опублікованих статей

Журнал визнає, що попри ретельність редакційного та рецензентського контролю, в окремих виняткових випадках у публікаціях можуть виявлятися помилки або неточності. З метою збереження достовірності академічного дискурсу журнал дотримується чіткої, прозорої та справедливої процедури внесення змін до вже опублікованих матеріалів, яка відповідає рекомендаціям Комітету з етики публікацій (COPE). При цьому зміни до публікацій здійснюються максимально оперативно та зі збереженням історичної прозорості документа.

Виправлення публікації

Існує три категорії виправлень, які можуть вноситися до уже опублікованих статей:

Технічна корекція – це невеликі зміни, які не потребують окремого публічного повідомлення – наприклад, оновлення стилістики, уточнення імен авторів, коригування форматування. Такі зміни вносяться безпосередньо до електронної версії статті з відповідною нотаткою у кінці публікації.

Публічне виправлення має місце у разі виявлення помилок, які не змінюють суті висновків, але можуть ввести читачів в оману (наприклад, неправильно підписані таблиці, неактуальні дані в графіках, помилки в нумерації чи формулюваннях). У таких випадках публікується окрема «корекційна примітка», в якій пояснюються зміни, внесені до оригінального тексту статті, а в заголовку статті з’являється позначка «Виправлено» з посиланням на примітку.

Редакційне оновлення має місце у разі необхідності більш широких пояснень чи уточнень, які виникають після публікації, наприклад, через нові дані, які уточнюють первинні результати. Редакція ініціює редакційне оновлення статті, супроводжене розширеним коментарем. Як і у попередньому випадку це передбачає публікацію окремого «повідомлення про редакційне оновлення», в якому пояснюються зміни, внесені до оригінального тексту статті, а в заголовку статті з’являється позначка «Виправлено» з посиланням на таке повідомлення.

Відкликання публікації

У разі коли у опублікованій статті виявлено:
1) ознаки порушення наукової або дослідницької етики, неочевидні на етапі публікації статті.
2) критичні помилки, які нівелюють достовірність основних висновків.
3) дублювання вже опублікованої роботи (без відповідного посилання чи дозволу).
4) прихований конфлікт інтересів, що вплинув на об’єктивність висновків тощо, стаття підлягає відкликанню.

Процедура відкликання статті передбачає направлення запиту на відкликання публікації від автора, рецензента, читача або члена редакційної колегії. На основі отриманого запиту редакцією проводиться розслідування фактів наведених у запиті та встановлення їх відповідності / невідповідності дійсності та вимогам редакційної політики журналу. Рішення про відкликання статті приймається колегіально редакційною колегією журналу на її засіданні. У рішенні чітко зазначається причина відкликання статті. У повідомленні про відкликання вказується, чому саме відкликано статтю і хто ініціював цей процес. Таке повідомлення прив’язується до самої статті, яка залишається доступною в архіві журналу, але чітко позначається як «відкликана» – в заголовку статті з’являється позначка «Відкликано» з посиланням на відповідне повідомлення. Видалити повністю текст відкликаної статті можна лише у виняткових випадках – наприклад, якщо є юридичні підстави (наклеп, порушення авторських прав, рішення суду). У таких ситуаціях на сайті залишається бібліографічна інформація разом із поясненням причин видалення.