Editorial policy

Етика публікації

Етика використання інструментів на основі технологій штучного інтелекту (ШІ)

Політика відкритого доступу

Політика антиплагіату

Політика архівування

Положення про відкликання публікацій

Політика виправлення та відкликання опублікованих статей

Вторинна публікація

Політика щодо скарг

Конфлікт інтересів

Політика конфіденційності даних

 

Етика публікації

ЕТИКА ПУБЛІКАЦІЙ
ТА ЗАПОБІГАННЯ НЕДОБРОСОВІСНІЙ ПРАКТИЦІ ПУБЛІКАЦІЙ
 
(Укладено з використанням публікаційних принципів Publishing Ethics Resource Kit (PERK) COPE
та відповідно до рекомендацій Elsevier

НАУКОВИЙ ЖУРНАЛ "ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ: ЕКОНОМІКА, ФІНАНСИ, ПРАВО",
що внесено до переліку наукових фахових видань України з економічних та юридичних наук, 
видається 4 рази на рік. 

Редакційна політика та етика

Базові положення
 
У своїй діяльності редакція наукового журналу "Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право" керується законодавством України (Закони України "Про інформацію""Про освіту"Етичним кодексом ученого України, дотримується рекомендацій Elsevier, публікаційних принципів COPE принципів академічної доброчесностівимог Міністерства освіти і науки України до наукових видань.

Приймаючи на публікацію наукові статті, редакційна колегія наукового журналу оцінює інтелектуальний зміст рукописів незалежно від раси, статі, сексуальної орієнтації, релігійних вподобань, походження, громадянства, соціального статусу чи політичних уподобань автора/авторів.
 
Редакційна політика журналу ґрунтується на принципах об’єктивності та неупередженості щодо відбору статей з метою їх публікації; високої вимогливості до якості наукових досліджень; обов’язкового рецензування рукописів; дотримання колегіальності у прийнятті рішень щодо публікації; доступності та оперативності у спілкуванні з авторами; суворого дотримання авторських і суміжних прав.
 
Загальні вимоги
 
До журналу приймаються рукописи наукових праць українською та англійською мовами, які ніколи раніше не публікувалися і не призначені для одночасної публікації в інших виданнях.
Обсяг рукопису – 8–16 сторінок.
Кількість авторів – не більше ніж три.
Аспіранти і здобувачі повинні узгодити рукопис із науковим керівником. 
 
Всі рукописи, що надходять до редакції, обов’язково рецензуються за встановленою процедурою.
Кожна стаття, що приймається редакцією, обов’язково перевіряється на плагіат з використанням програмних продуктів компанії StrikePlagiarism або інших сертифікованих платформ.
За наявності схвальної рецензії рукопис проходить процедури внутрішньоредакційного опрацювання: наукове редагування, літературне редагування, художньо-технічне редагування та верстка за редакційними стандартами. Відхилені за результатами рецензування рукописи повторно не розглядаються.
Кожна стаття отримує міжнародний цифровий ідентифікатор DOI (Digital Object Identifier).
 
Авторські права і академічна доброчесність
 
Передаючи матеріали для публікації в науковому журналі "Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право", автори погоджуються з тим, що за отримання схвальної рецензії та прийняття рукопису до публікації стаття після відповідного редакційного опрацювання може бути розміщена в електронних базах даних з обов’язковим зазначенням авторства і збереженням авторських прав у повному обсязі за авторами. При цьому автор/автори надають журналу право першої публікації, що дає можливість поширювати цей матеріал із зазначенням авторства та первинної публікації в науковому журналі "Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право".
 
Автор/автори несуть відповідальність за новизну і вірогідність результатів наукового дослідження, а також за дотримання принципів академічної доброчесності, що передбачає:

  • автор/автори статті зобов’язанінадавати вірогідні результати проведених досліджень. Сфальсифіковані твердження неприйнятні;
  • автор/автори повинні гарантувати, що результати дослідження, викладені в рукописі, повністю оригінальні. Запозичені фрагменти або твердження мають бути оформлені з обов’язковим зазначенням автора та першоджерела. Надмірні запозичення, а також плагіат у будь-яких формах, включаючи неоформлені цитати, перефразування або присвоєння прав на результати чужих досліджень, є неприйнятними;
  • автор/автори визнають внесок усіх осіб, що так чи інакше вплинули на хід дослідження. У статті мають бути наведені посилання на всі праці, що використовувалися у процесі дослідження;
  • автор/автори не мають права подавати до журналу рукопис або будь-які його частини, що надсилалися до інших видань (наукових або ненаукових) і знаходяться на розгляді, а також не можуть пропонувати матеріали, вже опубліковані в інших джерелах (не виключаючи власних розробок);
  • всі дослідники, що внесли істотний внесок у структуру рукопису, мають бути зазначені як співавтори;
  • якщо автор виявить суттєві помилки або неточності в статті на етапі її розгляду або після її опублікування, він повинен якнайскоріше повідомити про це редакцію.

Етика використання інструментів на основі технологій штучного інтелекту (ШІ)

Редакційна політика у частині етичних застережень не заперечує використання технологій ШІ, які стрімко розвиваються і дедалі активніше використовуються як у дослідницькій діяльності, так і у практиці, надаючи нові можливості для отримання та обробки інформації. Водночас важливо дотримуватись принципів відповідального та етичного використання технологій ШІ в академічній діяльності.

Користуючись інструментами ШІ, важливо враховувати, що:

  • генеративний ШІ не може бути єдиним джерелом інформації;
  • зміст рукопису має бути результатом власної оригінальної наукової роботи;
  • якщо автор використовує будь-які технології ШІ у ході дослідження або під час підготовки статті, у розділі "Методологія" необхідно це зазначити, вказавши, який саме інструмент ШІ застосовано, з описом того, як саме його використано (див. приклад: …);
  • необхідно критично оцінювати отримані від ШІ результати, завжди перевіряти інформацію за допомогою альтернативних надійних джерел.

Видавати контент, створений ШІ, за власний категорично заборонено. Водночас відповідальне застосування інструментів ШІ для впорядкування та розвитку власних ідей (а не на заміну авторської інтелектуальної діяльності) може покращити якість роботи. Зокрема, можна попросити ШІ знайти опубліковані результати дотичних до вибраної теми наукових праць; сформувати відгук про свій текст або резюмувати його, аби чіткіше висловити авторські ідеї та стиснути складну інформацію.

Редакція перевіряє всі рукописи на використання генеративного ШІ за допомогою відповідних сервісів. Водночас автори, зі свого боку, мають пам’ятати, що генерація ШІ супроводжується низкою проблем, зокрема:

  • згенерований ШІ текст, відповіді на запитання, формули або розрахунки можуть виглядати правдоподібно, але містити критичні помилки, не бути фактично точними, можуть створювати фальшиві цитати та посилання;
  • дані, на яких навчаються моделі ШІ, можуть бути неактуальними, відтак, подальша генерація буде множити помилки;
  • згенерований ШІ текст з високою вірогідністю буде порушувати авторські права, оскільки ШІ використовує опубліковані думки та ідеї людських авторів у вигляді текстів, не посилаючись на них, що може розглядатися як плагіат; отже, існують ризики порушення авторських прав на ідеї, тексти, зображення та інші матеріали, захищені авторським правом;
  • також завжди актуальні проблеми моральності, інформаційної безпеки тощо: моделі ШІ на ваш запит можуть обробляти великі обсяги конфіденційних даних, включаючи особисту інформацію, комерційні та важливі корпоративні дані та використовувати цю інформацію для наступних навчань моделі, розповсюджуючи інформацію назовні.

Визнаються неприпустимими такі способи використання моделей ШІ, які порушують принципи академічної доброчесності та етики досліджень, наприклад:

  • представлення тексту, згенерованого ШІ, або перефразованого за допомогою інструментів ШІ вмісту інших джерел як власної роботи – використання ШІ для автоматичної генерації текстів або перефразування наявного контенту без належного зазначення джерел (вимоги: APA…) порушує принципи авторства та вважається плагіатом;
  • переробка за допомогою інструментів ШІ власної статті автора з метою створення вигляду нової публікації – це порушує етику публікацій та визнається як самоплагіат;
  • створення неправдивих даних і представлення їх як підтвердження власних досліджень (фабрикація даних). Генерація ШІ неправдивих даних та їх використання як підстави для наукових висновків є серйозним порушенням академічної доброчесності та може спричинити негативні наслідки щодо якості досліджень та репутації дослідника.

Політика відкритого доступу
 
Редакція наукового журналу практикує політику відкритого доступу до опублікованого змісту, дотримуючись принципів вільного розповсюдження наукової інформації та глобального  обміну знаннями задля загального суспільного прогресу. Контент розповсюджується згідно з ліцензією Creative Commons Attribution Licence.
 
Доступ до даних та їхнє збереження
 
Авторам можуть запропонувати надати вихідні дані для редакторського огляду. Вони повинні бути готові надати вільний доступ до таких даних, якщо це можливо, і в будь-якому разі матимуть зберігати ці дані протягом певного часу після їхньої публікації.

Етика використання інструментів на основі технологій штучного інтелекту (ШІ)

Редакційна політика у частині етичних застережень не заперечує використання технологій ШІ, які стрімко розвиваються і дедалі активніше використовуються як у дослідницькій діяльності, так і у практиці, надаючи нові можливості для отримання та обробки інформації. Водночас важливо дотримуватись принципів відповідального та етичного використання технологій ШІ в академічній діяльності.

Користуючись інструментами ШІ, важливо враховувати, що:

  • генеративний ШІ не може бути єдиним джерелом інформації;
  • зміст рукопису має бути результатом власної оригінальної наукової роботи;
  • якщо автор використовує будь-які технології ШІ у ході дослідження або під час підготовки статті, у розділі "Методологія" необхідно це зазначити, вказавши, який саме інструмент ШІ застосовано, з описом того, як саме його використано;
  • необхідно критично оцінювати отримані від ШІ результати, завжди перевіряти інформацію за допомогою альтернативних надійних джерел.

Видавати контент, створений ШІ, за власний категорично заборонено. Водночас відповідальне застосування інструментів ШІ для впорядкування та розвитку власних ідей (а не на заміну авторської інтелектуальної діяльності) може покращити якість роботи.

Редакція перевіряє всі рукописи на використання генеративного ШІ за допомогою відповідних технічних сервісів. Водночас автори, зі свого боку, мають пам’ятати, що генерація ШІ супроводжується низкою проблем, зокрема:

  • згенерований ШІ текст, відповіді на запитання, формули або розрахунки можуть виглядати правдоподібно, але містити критичні помилки, не бути фактично точними, можуть створювати фальшиві цитати та посилання;
  • дані, на яких навчаються моделі ШІ, можуть бути неактуальними, відтак, подальша генерація буде множити помилки;
  • згенерований ШІ текст з високою вірогідністю буде порушувати авторські права, оскільки ШІ використовує опубліковані думки та ідеї людських авторів у вигляді текстів, не посилаючись на них, що може розглядатися як плагіат; отже, існують ризики порушення авторських прав на ідеї, тексти, зображення та інші матеріали, захищені авторським правом;
  • також завжди актуальні проблеми моральності, інформаційної безпеки тощо: моделі ШІ на ваш запит можуть обробляти великі обсяги конфіденційних даних, включаючи особисту інформацію, комерційні та важливі корпоративні дані та використовувати цю інформацію для наступних навчань моделі, розповсюджуючи інформацію назовні.

Визнаються неприпустимими такі способи використання моделей ШІ, які порушують принципи академічної доброчесності та етики досліджень, наприклад:

  • представлення тексту, згенерованого ШІ, або перефразованого за допомогою інструментів ШІ вмісту інших джерел як власної роботи – використання ШІ для автоматичної генерації текстів або перефразування наявного контенту без належного зазначення джерел порушує принципи авторства та вважається плагіатом;
  • переробка за допомогою інструментів ШІ власної статті автора з метою створення вигляду нової публікації порушує етику публікацій та визнається як самоплагіат;
  • створення неправдивих даних і представлення їх як підтвердження власних досліджень (фабрикація даних). Генерація ШІ неправдивих даних та їх використання як підстави для наукових висновків є серйозним порушенням академічної доброчесності та може спричинити негативні наслідки щодо якості досліджень та репутації дослідника.

Політика відкритого доступу

Журнал «Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право» є виданням відкритого доступу – його вміст вільний, доступний, безкоштовний для користувачів. Користувачам дозволяється читати, завантажувати, поширювати, копіювати, друкувати, шукати повні тексти документів, або посилатися на них, використовувати їх для будь-яких інших законних цілей, не запрошуючи попереднього дозволу видавця або автора.

Усі статті розміщуються на вебсайті наукового журналу безстроково і безкоштовно відразу після виходу чергового випуску, а також поширюються через систему національних бібліотек і зберігаються в них на паперових носіях. Повнотекстовий доступ до наукових статей журналу в режимі реального часу забезпечений на офіційному сайті журналу в розділі Архіви.

Науковий журнал «Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право» працює за ліцензією Creative Commons Attribution  International CC-BY.

Політика антиплагіату

Редакція наукового журналу відкритого доступу «Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право» повідомляє авторів, що вони несуть повну персональну відповідальність за некоректні запозичення або використання результатів досліджень інших осіб і недотримання етики наукового цитування.

Автори повинні забезпечувати:

  • оригінальність поданих статей, тобто надавати матеріали, які не були опубліковані в інших виданнях будь-якими мовами;
  • відсутність плагіату;
  • посилання на відповідні джерела, якщо використано праці або тексти третіх осіб.

Науковий журнал «Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право» використовує програмне забезпечення StrikePlagiarism для виявлення випадків наявності плагіату.

З метою запобігання плагіату редакція:

  • перевіряє статті на наявність запозичень з праць третіх осіб без відповідних посилань на джерело;
  • після розгляду статті надає висновок щодо відсутності або наявності плагіату.

Плагіат у всіх формах є неприйнятним і розглядається як прояв неетичних дій. Рукописи, що надходять до редакції, перевіряють на оригінальність за такими показниками: якщо оригінальність тексту становить понад 85 %, то матеріал допускається до рецензування; від 75 до 85 % оригінальності тексту – автору потрібно перевірити правильність оформлення цитувань та посилань на використані джерела; менше 75 % оригінальності тексту – матеріал до розгляду не приймається.

Політика архівування

Журнал розробляє різні процедури, спрямовані на забезпечення постійного доступу до контенту, розміщеного на його серверах:

  • резервне копіювання;
  • моніторинг технологічних аспектів для запобігання можливим конвертаціям формату або застарілому програмному забезпеченню;
  • метадані цифрового збереження;
  • використання цифрових ідентифікаторів об'єктів (DOI).

Крім того, журнал зберігає свої метадані в репозитарію для забезпечення довгострокового цифрового збереження статей (наприклад, Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського).

Положення про відкликання публікацій

Повідомлення про відкликання статті буде опубліковане, коли суттєва помилка робить недійсними висновки статті, або у випадках неправомірної поведінки в процесі дослідження, та/або публікації. Стаття може бути відкликана, якщо:

  • є чіткі докази того, що результати ненадійні, незалежно від того, чи є вони наслідком неправомірних дій (наприклад, сфабриковані дані та маніпуляції із зображеннями) або помилки (наприклад, експериментальні помилки або прорахунки);
  • результати дослідження опубліковано раніше в іншому місці без належних посилань, ліцензії або обґрунтування (наприклад, у випадках надлишкової або дублюючої публікації);
  • дослідження є плагіатом;
  • є докази шахрайського авторства;
  • доведено, що процес рецензування скомпрометований;
  • є докази неетичного дослідження та порушення професійних етичних кодексів.

Після прийняття рішення про відкликання статті:

  • до опублікованої версії запису статті буде додано водяний знак «Відкликана стаття»;
  • заголовок статті буде мати назву «Відкликана стаття: [Назва статті]»;
  • окрему заяву про відкликання буде опубліковано під назвою «Відкликання: [Назва статті]». Редактори журналу підписують це повідомлення;

заява про відкликання буде пронумерована та матиме ідентифікатор DOI.

Політика виправлення та відкликання опублікованих статей

Журнал визнає, що попри ретельність редакційного та рецензентського контролю, в окремих виняткових випадках у публікаціях можуть виявлятися помилки або неточності. З метою збереження достовірності академічного дискурсу журнал дотримується чіткої, прозорої та справедливої процедури внесення змін до вже опублікованих матеріалів, яка відповідає рекомендаціям Комітету з етики публікацій (COPE). При цьому зміни до публікацій здійснюються максимально оперативно та зі збереженням історичної прозорості документа.

Виправлення публікації

Існує три категорії виправлень, які можуть вноситися до уже опублікованих статей:

Технічна корекція – це невеликі зміни, які не потребують окремого публічного повідомлення – наприклад, оновлення стилістики, уточнення імен авторів, коригування форматування. Такі зміни вносяться безпосередньо до електронної версії статті з відповідною нотаткою у кінці публікації.

Публічне виправлення має місце у разі виявлення помилок, які не змінюють суті висновків, але можуть ввести читачів в оману (наприклад, неправильно підписані таблиці, неактуальні дані в графіках, помилки в нумерації чи формулюваннях). У таких випадках публікується окрема «корекційна примітка», в якій пояснюються зміни, внесені до оригінального тексту статті, а в заголовку статті з’являється позначка «Виправлено» з посиланням на примітку.

Редакційне оновлення має місце у разі необхідності більш широких пояснень чи уточнень, які виникають після публікації, наприклад, через нові дані, які уточнюють первинні результати. Редакція ініціює редакційне оновлення статті, супроводжене розширеним коментарем. Як і у попередньому випадку це передбачає публікацію окремого «повідомлення про редакційне оновлення», в якому пояснюються зміни, внесені до оригінального тексту статті, а в заголовку статті з’являється позначка «Виправлено» з посиланням на таке повідомлення.

Відкликання публікації

У разі коли у опублікованій статті виявлено: (1) ознаки порушення наукової або дослідницької етики, неочевидні на етапі публікації статті, (2) критичні помилки, які нівелюють достовірність основних висновків, (3) дублювання вже опублікованої роботи (без відповідного посилання чи дозволу), (4) прихований конфлікт інтересів, що вплинув на об’єктивність висновків тощо, стаття підлягає відкликанню.

Процедура відкликання статті передбачає направлення запиту на відкликання публікації від автора, рецензента, читача або члена редакційної колегії. На основі отриманого запиту редакцією проводиться розслідування фактів наведених у запиті та встановлення їх відповідності / невідповідності дійсності та вимогам редакційної політики журналу. Рішення про відкликання статті приймається колегіально редакційною колегією журналу на її засіданні. У рішенні чітко зазначається причина відкликання статті. У повідомленні про відкликання вказується, чому саме відкликано статтю і хто ініціював цей процес. Таке повідомлення прив’язується до самої статті, яка залишається доступною в архіві журналу, але чітко позначається як «відкликана» – в заголовку статті з’являється позначка «Відкликано» з посиланням на відповідне повідомлення. Видалити повністю текст відкликаної статті можна лише у виняткових випадках – наприклад, якщо є юридичні підстави (наклеп, порушення авторських прав, рішення суду). У таких ситуаціях на сайті залишається бібліографічна інформація разом із поясненням причин видалення.

 

 

Вторинна публікація

Автори зберігають за собою авторські права, надаючи журналу право на першу публікацію роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution  International CC-BY. Це дозволяє іншим вільно поширювати матеріал з обов’язковим зазначенням авторства та джерела публікації.

Також автори можуть укладати додаткові неексклюзивні угоди щодо поширення своєї статті (наприклад, розміщення у репозиторії чи публікація в книзі), за умови вказівки на її первинну публікацію в цьому журналі.

Розміщення матеріалів в Інтернеті (в інституційних репозиторіях чи на особистих сайтах) до або під час розгляду подання не забороняється і навіть заохочується, адже це сприяє активнішому обміну знаннями та підвищує цитованість опублікованих робіт.

 

 

Політика щодо скарг

Визнання та вирішення будь-яких проблем, пов'язаних із публікацією результатів дослідницької діяльності, є важливим аспектом редакційної політики журналу. Скарги допомагають редакційній колегії вдосконалити якість редакційного процесу та журналу в цілому.

Редакційна колегія розглядає скарги з таких питань:
• Спори щодо авторства;
• Плагіат в опублікованих матеріалах;
• Повторна публікація або подання одних і тих самих статей до кількох журналів одночасно;
• Привласнення результатів досліджень та фальсифікація даних;
• Помилки чи шахрайство в дослідницькому процесі;
• Порушення стандартів дослідження;
• Нерозкриті конфлікти інтересів;
• Упередженість або неналежна поведінка рецензентів;
• Питання політики адміністрування публікацій чи пропозиції щодо її покращення.

Скарги, подані в образливій чи погрозливій формі до розгляду не приймаються.

Скаргу слід надіслати до редакції електронною поштою zt@knute.edu.ua. В листі слід чітко зазначити тему, тип скарги, ім’я заявника, ім’я (імена) автора (авторів) та назву статті, якої стосується скарга, номер журналу, в якому вона опублікована (для уже опублікованих статей), розкрити суть скарги і надати підтверджувальні матеріали.

Редакція розглядає скарги відповідно до рекомендацій Комітету з публікаційної етики (COPE). У процесі розгляду скарги – комунікує з усіма задіяними сторонами, вивчає історію листування та подані матеріали.

Стандартний строк розгляду скарги – 15 робочих днів. Цей термін може бути подовжено у разі необхідності отримання відповідей по суті скарги від усіх задіяних сторін та проведення детального дослідження, про що повідомляється заявник. При цьому редакція докладатиме максимум зусиль для розгляду скарги у найкоротші строки.

Редакція впроваджує всі необхідні процедури для забезпечення, гарантування та дотримання етичних стандартів та принципів академічної доброчесності.

Якщо заявник не задоволений результатами розгляду скарги, він має право подати апеляцію головному редактору. До заяви про апеляцію додаються рішення редакції за результатами розгляду скарги та матеріали, якими обґрунтовується суть скарги. Заява про апеляцію розглядається редакційною колегією журналу. Її рішення є остаточним.

 

Конфлікт інтересів

Найбільш легко ідентифікованими конфліктами інтересів є такі економічні відносини, як пряме працевлаштування, оплата консультацій, участь у компаніях, гонорари, авторство патентів або оплата конференцій. Однак, можуть також існувати конфлікти інтересів, що виникають внаслідок дружби, інтелектуального суперництва, академічних змагань або переконань. Надаючи статті до публікації усі автори несуть відповідальність за декларування будь-яких фінансових або особистих відносин з будь-якими державними або приватними організаціями, які могли б (навмисно) вплинути на результати їх роботи. Аналогічно, автори повинні декларувати будь-які нефінансові відносини, які можуть спричинити конфлікт інтересів у їхньому рукописі (особисті, академічні, ідеологічні, інтелектуальні, політичні або релігійні).

Конфлікти інтересів, як фінансові, так і нефінансові, повинні бути розкриті під час подання статті. Це потрібно для того, щоб не допустити до публікації авторів з потенційним конфліктом інтересів. Конфлікти мають бути чітко ідентифіковані, щоб читачі могли судити про те, чи схильні були автори до певної упередженості, і як це могло вплинути на роботу.

 

Політика конфіденційності даних

Назви й адреси електронної пошти, введені на вебсайті журналу, будуть використані виключно для цілей цього журналу й не будуть доступні для будь-яких інших цілей або для будь-якої іншої особи.

Дані, зібрані від зареєстрованих і незареєстрованих користувачів цього журналу, підлягають стандартній процедурі функціонування рецензованих журналів. Вони містять інформацію, що забезпечує зв'язок для редакційного процесу, і використовуються для інформування читачів про авторство та редагування контенту. 

Автори, матеріали яких опубліковано в журналі, несуть відповідальність за дані про осіб, що брали участь у дослідженнях, про які тут повідомлено. Особи, які беруть участь у редагуванні цього журналу, зобов'язуються дотримуватися галузевих стандартів конфіденційності даних, включаючи положення Загального регламенту захисту даних Європейського Союзу (GDPR) про «права суб'єктів даних», які містять: повідомлення про порушення; право на доступ; право на забуття; перенесення даних; конфіденційність за задумом. GDPR також дає змогу визнати «суспільний інтерес у доступності даних», що має особливе значення для тих, хто займається підтриманням максимально можливої цілісності публічних записів наукових публікацій.